Model Uydu Projesi

Model Uydu İskeleti Lazer Kesim

Bugün bir adımı daha geride bıraktık sayılır. Model uydu lazer kesim parçalar bugün elime ulaştı. Çarşamba gününe kadar epey bir yoğunluğum var, o arada elektronik malzeme siparişlerini de tamamlamış olurum diye düşünüyorum. Kesilen parçaları gelir gelmez inceledim. Kenar kesimleri tahminimden çok daha güzel görünüyor. Bu haliyle cilalanmadan bile kullanılabilecek durumda. Küçük destek parçaları mükemmel yuvalarına uyuyor. Küçük destek parçalarının ana yan yüzeylerle uyumu da tam ve herhangi bir sorun görünmüyor.

5 mm’lik somun ve 12 mm’lik civata destek parçaları ile yan parçaların birleştirilmesi için yeterli ve tam uyum sağlıyor. Denemeler bitiminde tam  ve en uygun vida ve civata ölçülerini paylaşacağım.

PCB için ebatlar değişecektir ancak şuan ki prototip dikdörtgen delikli test pertinaksı için yaklaşık 85mm*75mm lik bir kart kullanım alanı sunuyor. Elektronik devre bileşenlerinin kabaca ve tek yüze yerleşimine göre de bu alan oldukça yeterli görünüyor.

Bu arada maliyetini merak edenler için belirteyim. (6) parça kaliteli (Bauhaus) kontraplak malzeme ve lazer kesim ücreti dahil bir eğitim modeli olduğu için (18) TL. Edinmek isteyenler, ENB Reklam Tasarım ‘dan Erken Bey ile iletişime geçebilirler. Lütfen fiyat, malzeme ya da gönderi konusunda benimle değil, kendisi ile konuşunuz. Kendisine dosyaların son halini göndereceğim, bu projede ödeme veya ticari anlamda bir ilişkim yoktur. Firma ismi belirtmem, sadece kendimin de uygun fiyata alışveriş yaptığım yerin tavsiye niteliğinde ifadesidir. Tercih kullanıcınındır.

Parçaların montajının kolayca yapılabilmesi amacıyla pdf formatında bir “Montaj Kılavuzu” hazırlıyorum, onu da ayrıca yayınlayacağım.

Aşağıdaki galeriden, resmin sağ ve soluna tıklayarak ileri geri tuşları ile büyük boyda inceleyebilirsiniz.

Etiketler

Ruha USLU, TA2IRU

Radyo amatörü, çağrı işareti TA2IRU, eski çağrı işareti TB2NMR.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Volkan
4 yıl önce

Harika görünüyor. Elinize sağlık. nihai çizimler ve bir-iki küçük sorunu da rötuşladınız mı sonuca ulaşılmış olacak. Son haline gelince çizimleri Deniz Harp Okulu’nda 3D’de ve Alüminyum işlemek üzere CNC’de yapmaya çalışacağız. Bana Alüminyum için kaç numara ve nasıl bir uç kullanacağımı iletirseniz sevinirim. CNC var ama uç konusunda ben alıp okula götüreceğim. Plaketleri fazla fazla alırım, çıkan sonuca göre size de yollarım. TA1DE

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı